Gebelikte Çatlak İzleri ve Kaşınan Cilt Hakkında – Earth Mama Organics

Cildim neden bu kadar kaşınıyor? Bu konuda yapabileceğim bir şey var mı? Peki ya çatlaklar? Gerçekten önlenebilirler mi?

Mucizevi hamilelik yolculuğunun bir parçası olarak, bir anne adayının cildi birçok değişiklikten geçer. Bunlar, yeni bebeğin büyümesinin ve beslenmesinin desteklemesine yardımcı olmanın yanı sıra yeni anneyi 9 aylık bedensel değişiklikler ve sağlıklı bir doğum için hazırlamasına yardımcı olmak için tasarlanmış artan dolaşım ve hormonal fonksiyonların bir sonucudur. Birçok kadın için hamilelik, cildin altındaki küçük damarlarda dolaşım artışı ile haber verilir – genellikle bu, gebeliğin ‘sağlıklı parıltısı’ olarak memnuniyetle karşılanır.

Normal cilt değişiklikleri arasında gerilme, belirli bölgelerin koyulaşması, kaşıntı, saç ve tırnak değişiklikleri bulunur. Bunların çoğu kısmen östrojen, progesteron ve melanosit uyarıcı hormondaki değişikliklerden kaynaklanmaktadır. ‘Çatlak izleri’ olarak da bilinen Striae gravidarum, hamile kalan kadınların yaklaşık% 95’inde çok yaygındır. Görünür çatlaklara neden olabilecek bir dizi faktör vardır.Bu faktörler arasında; genetik durumunuz, mevcut sağlık, besin ve hidrasyon durumunuz ve cildinizin elastikiyet yapısı vb. gibi etkenler yer alır.

Bu süreçte en iyi fiziksel ve duygusal sağlık için sağlıklı yiyecek ve yaşam tarzı seçimlerinize odaklanmanız önerilir. Genel olarak, her türlü cilt problemleri iç sağlıkla büyük ölçüde ilişkilidir – bu nedenle ana odak, dışarıdaki en iyi sonuçlar için vücudu içeride sağlıklı tutmak olmalıdır. Hamile kaldıktan sonra, sağlıklı tüm yiyecekleri yemek ve aşırı şekerden uzak durmak ve kızarmış yiyeceklerden kaçınmak çok önemlidir. Bol miktarda su içmek, egzersiz seviyelerini korumak, sağlıklı esansiyel yağ asitleri yemek ve yeterli C vitamini ile kaliteli bir doğum öncesi sağlayabilirsiniz.

Birçok kadın kalıcı çatlaklardan korunmak ve bunları önlemek için krem, losyon ve yağ uygulama ritüelini üstlenir. Bir Alman araştırması, bu yöntemi kullanmayan kadınların yaklaşık üçte ikisinin çatlaklara daha yatkın olduğunu ileri sürdü. Esneklik ve esnemenin fiziksel bir sorun olduğu göz önüne alındığında, günlük uygulamaların kullanılması cildin esnekliğini büyük ölçüde artırabilir ve çatlakların oluşma olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Maalesef piyasadaki çoğu topikal ürün bir dizi koruyucu, kimyasal, parfüm ve boya içerebiliyor. Annenin cildine uyguladığı ürünler ile bu kimyasallar vücuda kolayca girebiliyor. Çevre Çalışma Grubu tarafından yapılan bir çalışmada, bilim adamları ABD hastanelerinde doğan bebeklerden göbek kordon kanında 200’den fazla endüstriyel kimyasal ve kirletici belirlediler.

Sonuç olarak, sağlıklı bir hamilelik ve cilt, iyi bir bütün gıda diyeti, bol su, egzersiz, uyku, günlük içeriğine güvendiğiniz yağ uygulamaları ve herhangi bir kimyasal maruziyetten kaçınmayı içermelidir. Bu, yeni bebek ve anneye büyük faydalar sağlayacaktır.

En güvenilir sertifikalı Earth Mama Organics Anne&Bebek ürünleri web sitemizde online satışta!
Sizin ve bebeğiniz için en iyisi!

Referanslar:

Wierrani F. et al. Attempt of preventive treatment of striae gravidarum using preventive massage ointment administration Wien Klin Wochenshr 1992;104(2):42-4.

Evironmental Working Group Body Burden — The Pollution in Newborns, July 2005. https://www.ewg.org/research/body-burden-pollution-newborns#.WjrhuXlG270 accessed on January 4, 2007

Harvey PW et al. Significance of the detection of esters of p-hydroxybenzoic acid (parabens) in human breast tumours.J. Appl Toxicol 2004 Jan-Feb;24(1):1-4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir